Wikinavedek:Dobrodošli, novinci

Iz Wikinavedka, proste zbirke navedkov in pregovorov

Dobrodošli na straneh slovenskega Wikinavedka!

proste zbirke navedkov, ki jo lahko ureja vsakdo.


Wikinavedek je zbirka navedkov, ki jo v mnogih jezikih družno pišejo njeni bralci širom po svetu. Spletišče je wiki, kar pomeni, da lahko vsakdo, tudi vi, spremeni katerikoli članek preprosto tako, da klikne povezavo uredi, ki se nahaja na vrhu vsakega članka. Nudimo vam tudi pomoč.

Brskanje po Wikinavedku[uredi]

Slovenski Wikinavedek vsebuje veliko zanimivih člankov. Če iščete članek o določeni tematiki, pojdite na glavno stran, poiščite obetaven naslov in začnite raziskovati. Na levi strani vsake strani je tudi iskalno polje, v katerega lahko vpišete iskalni pojem in kliknete "išči". Obstajajo tudi drugi načini brskanja, kot je na primer iskanje po kategorijah.

Če ste prebrali kaj, kar vam je zares všeč, lahko to sporočite na pogovorni strani članka. To storite tako, da najprej kliknete pogovor na vrhu strani, nato pa pogovorno stran uredite s klikom uredi. Izmenjava mnenj pomembno prispeva k razvoju članka, saj pripomore k njegovi večji nepristranskosti. Poleg tega pa je vsem pri srcu spodbuda.

Če želenega članka na Wikinavedku ni ali imate pri iskanju težave, dodajte naslov članka na spisek želenih člankov. Poskusite z drugimi načini brskanja, lahko pa seveda članek napišete kar sami.

Urejanje[uredi]

V Wikinavedku lahko strani, vključno s to, ki jo ravnokar prebirate, ureja vsakdo. Preprosto izberete povezavo uredi na vrhu strani (izjema so zaščitene strani). Čeprav prijavo svetujemo vsakemu rednemu urejevalcu Wikinavedka, tudi ta ni potrebna za urejanje strani. Če bi se radi najprej preizkusili, se odpravite v peskovnik, kjer lahko urejanje vadite po mili volji. Za vajo lahko uredite obstoječo stran, kot je ta; le prepišite jo in prenesite v peskovnik.

Za tehnične podrobnosti glejte stran o urejanju slovenskih strani. Pri pisanju pravih člankov se držite pravil in smernic ter se izogibajte pogostim napakam.

Pri urejanju si lahko pomagate z več orodji.

Pravila[uredi]

Pri urejanju se držimo nekaj pravil in smernic. Najosnovnejša so nepristransko stališče, GFDL, in vljudnost. Kaj ta pravila pomenijo?

  • Nepristransko stališče pomeni, da naj članek enakovredno in pošteno predstavlja različne poglede na temo članka.
  • Vsi besedilni prispevki k Wikinavedku so objavljeni pod dovoljenjem za uporabo proste dokumentacije GNU (GFDL). To zagotavlja, da se sme besedilo dokumenta neomejeno razširjati (preberite si tudi stran o avtorskih pravicah). Prosimo, da ne prispevate avtorizirane vsebine brez dovoljenja imetnika avtorskih pravic.
  • Vljudnost. Ključ uspeha Wikinavedka je sodelovanje, zato si vedno in povsod prizadevajte za medsebojno spoštovanje, vljudnost in wikiprisrčnost. Kadar se s kom ne strinjate, zaupajte v njegov dober namen, ohranite mirno kri in se vljudno pogovorite. Opravljene spremembe razložite v povzetku urejanja, saj s tem drugim omogočite, da jih opazijo in razumejo. Če vaša urejanja drugi uporabniki razveljavijo ali spremenijo, si pred ponovno uveljavitvijo vzemite trenutek. Preverite zgodovino strani, vašo pogovorno stran in pogovorno stran članka za morebitna sporočila. Vaš odgovor naj bo v skladu z Wikietiketo.

Ne izgubite poguma[uredi]

Nikar ne obupajte, če se ob prvih poskusih urejanja zapletete v spor. Nesoglasja so del vseh skupinskih projektov. Preberite si članke o delovanju Wikinavedka (npr. Wikietiketa) in si z njimi pomagajte pri reševanju težav ter dejavnem in uspešnem sodelovanju.

Če imate kakršno koli vprašanje in ne veste, kam se obrniti, ga postavite pod lipo - z veseljem bomo odgovorili nanj.

Pogovorne strani
Želim ... Kam iti
Komentirati katerega izmed člankov Pogovorna stran članka
Določene podatke (npr. kdo je bil prvi papež?) Orakelj
Pomoč administratorjev Prošnje za administratorsko pomoč
Neposredno razpravljati s sodelavci IRC-kanal
Predlagati popravke hroščev v wikiprogramju in nova orodja Poročila o hroščih in MediaZilla
Ogledati si druge projekte ustanove Wikimedia Meta-Wiki

Prijava[uredi]

Če nameravate Wikinavedek redno uporabljati, vam prijava prinese mnogo koristi:

  • videz Wikinavedka lahko prilagodite svojim željam,
  • urejanja se pripišejo vašemu uporabniškemu imenu,
  • oblikujete lahko spisek nadzorov; preko tega lahko spremljate spremembe v člankih, ki vas še posebej zanimajo,
  • v Wikinavedek lahko nalagate slike in druge datoteke,
  • uporabniki vam lahko pošiljajo sporočila na vašo pogovorno stran.

Po prijavi se dodajte še na seznam wikinavedkarjev. Želimo vam mnogo zabave!