Rudolf Steiner: Razlika med redakcijama

Iz Wikinavedka, proste zbirke navedkov in pregovorov
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Romaine (pogovor | prispevki)
-interwiki
m r2.7.3) (robot Dodajanje: tr:Rudolf Steiner
Vrstica 70: Vrstica 70:
[[it:Rudolf Steiner]]
[[it:Rudolf Steiner]]
[[ru:Рудольф Штейнер]]
[[ru:Рудольф Штейнер]]
[[tr:Rudolf Steiner]]

Redakcija: 14:02, 4. januar 2013

Rudolf Steiner.


Rudolf Steiner

Predloga:Infobox Philosopher

Rudolf Steiner, avstrijski filozof, pesnik, pisatelj, prevajalec, * 27. februar 1861, Donji Kraljevec (Hrvaška), † 30. marec 1925, Dornach (Švica).

Steiner je bil utemeljitelj Goethejevega inštituta in začetnik Antropozofije - znanosti o ljudski modrosti, antropozofske medicine, euritmije- (ozaveščeno gibanje telesa), biodinamičnega poljedelstva, Waldorfske šole.


Navedki

  • Večina ljudi je prepričanih, da več kot jedo, bolj so prehranjeni. To seveda ni res. Tisti, ki jé manj, je pogosto bolje prehranjen, kajti ta se ne zastruplja. (o hrani)
  • Človek je, to kar jé. Le da je potrebno poleg materialnega procesa razumeti tudi duhovnega. (o hrani)
  • Gotovosti v znanosti nimamo kot nekaj, kar je razodela narava, temveč kot notranje doživetje opazovanja. Kdor zanika gotovost tega načina spoznavanja, si ni uspel razjasniti, zakaj se mu zdi veljavno tisto spoznanje, ki sodi v fiziko in kemijo. Temu se vdaja iz navade in odklanja to, česar ni navajen. (o znanosti)
  • Moderni človek ni našel duha v umetnosti in v znanosti. Zato je postala njegova življenjska praksa rutina, ki je duhovno prazna. (o umetnosti)
  • Svet je uganka, njena rešitev pa človek! (o svetu)
  • Če je šola organski člen neke gospodarske organizacije, ne more biti nekaj lepega. Iz šole, ki jo vodi država ali gospodarstvo, lahko pridejo le ljudje brez vneme in veselja. (o šoli)
  • Vzgojitelj mora delovati tako, da resnico, dobroto in lepoto ne le zgolj prikaže otroku, temveč da to živi. To kar on je, preide na otroka, ne pa tisto, kar ga uči. Bistveno je, da vsako učenje predstavimo otroku s svojim zgledom. Poučevanje samo mora biti umetnost; ne zgolj teoretična snov. (o učitelju)
  • Samo v svoji lastni duši lahko najde človek sredstva, ki mu odprejo usta posvečenega. Določene lastnosti si mora prisvojiti do določene mere, potem se mu lahko predajo najvišji duhovni zakladi. (o duši)


Navedki o njem

  • Steiner je bil velikan med ljudmi, človek in človekoljub. Pokazal je pot, naše je, kaj bomo s tem storili! (Waldorfska šola)[1]


Zunanje povezave


Viri